Sytuacja po zimie, początki wiosny 2022 w kraju . W regionach jest monitorowana na bieżąco przez wyspecjalizowaną kadrę.

Wielkopolska   

Nasz rejon powoli rusza mimo, że ciągle nocami jeszcze jest bardzo zimno. Trafiają się noce z przymrozkami do kilku stopni co ogranicza możliwość stosowania wielu zabiegów. Ruszyły pierwsze siewy zbóż jarych w niestety suchą dość glebę, która straciła wodę przez wiatr i niskie temperatury. To też powoduję dość mało ciekawy obraz zbóż ozimych, które tracą wodę, są przebarwione, brak życia stoi fosfor i azot na razie jeszcze nie zadziałał.  Oczywiście bez zimy mamy do czynienia z porażeniem przez choroby i tu praktycznie komplet, co kto sobie zażyczy to jest....  W rzepaku nastąpiła znaczna redukcja starszych liści. Większość plantacji rzepaku, ozimin jest po pierwszej lub jednej całościowej dawce azotu.... w zależności czy klient posiadał nawóz.. W miesiącu lutym zanotowaliśmy larwy chowacza na rzepaku, więc znów jak dwa lata z rzędu jest wcześniej niż wszyscy myślą i jest "po zawodach".

W zeszły poniedziałek pojawiły się komary, pszczoły, nietoperze i inne formy życia zwiastujące skok temperatur i długości dnia - jednak uważam, że to jeszcze nie koniec chłodu, spadków temperatur itp. więc trzeba uważać z zabiegami typu herbicydy, fungicydy  i niektóre odżywki.

Po areałach przygotowywanych pod zasiew jarych widać, że jest ich znacznie mniej kosztem kukurydzy , pszenicy i słonecznika,  na który przyszła moda.....

Powoli niektórzy rolnicy upominają się o siew buraków czego unikamyna dzisiaj  w technologii strip till w takich warunkach. Nie wcześniej niż początek kwietnia....

Kujawy-Pomorze

Do tej pory przebieg pogody jest bardzo sprzyjający jeśli chodzi o przezimowanie.  Prace polowe ruszą prawdopodobnie później niż ostatnimi laty. Mamy bardzo niski stan wód gruntowych (puste rowy i stawy) a do tego mało śniegu. Przy suchej wiośnie będzie to bardzo duży problem.

Część rolników pokupowała trochę chemii (tej co pozostawała na magazynach) w obawie przed brakami jakimi wszyscy straszyli . Co do nawozów – właśnie nasz rząd rozpisał scenariusz. Nikt z małych rolników nie kupi ich przed pierwszym lutym. A potem będą – kolejki i nerwy. Myślę ,że nie starczy towaru dla wszystkich a mniej świadomi będą oszczędzać co z pewnością odbije się na plonach.

Zanosi się też na to , że kukurydza będzie królową pól w 2022 roku.

Bardzo sucho w polach – bardzo niski poziom wody w zbiornikach wodnych. I brak perspektyw na szybkie i znaczące opady. Do tego nadal niskie temperatury nocą. Dlatego oziminy bardzo powoli ruszają a rzepak prawie wcale.

Zaczęły się siewy motylkowych i zbóż jarych. W tym tygodniu bardziej niecierpliwi zaczną siać też buraki.

W połowie tygodnia będzie szczyt nalotu chowacza.

Kontakt