Europejska produkcja rolna spadnie o 56,13 mln ton do 2030 r

Europejska produkcja ekologiczna

UE-27 ma 156,7 mln hektarów przeznaczonych na rolnictwo. W 2019 roku na rolnictwo ekologiczne przeznaczono blisko 12,5 mln ha, czyli około 8% całkowitej powierzchni. Jednak celem europejskiej strategii „Od pola do stołu” jest przeznaczenie 25% powierzchni rolnej, tj. 39,2 mln hektarów na produkcję ekologiczną do 2030 r. Oznacza to, że muszą zwiększyć się hektary przeznaczone na tę produkcję o 26,7. mln hektarów .

Według analizy przeprowadzonej przez Mario Carvalho, profesora Uniwersytetu w Evorze i portugalskiego rolnika Nuno Marquesa, przekształcenie 25% powierzchni rolnej UE-27 w produkcję ekologiczną zmniejszy całkowitą produkcję o 56,13 mln ton, ponieważ 26,7 mln hektarów, które zostaną przekształcone w rolnictwo ekologiczne, będą miały 60% spadek wydajności.

W konkretnym przypadku Portugalii przełoży się to na znaczny wzrost importu.

Zmniejszenie produkcji rolnej UE-27, wzrost liczby ludności na świecie, a co za tym idzie popytu, spowoduje przesunięcie produkcji do krajów, które nie podlegają regulacjom UE-27. Prawdopodobnie doprowadzi to do zmniejszenia bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia ilości spożywanej żywności. Może również zwiększyć presję na inne obszary planety, które już mają poważne problemy z pustynnieniem.

Ponadto ceny produktów ekologicznych są dwukrotnie wyższe niż ceny produktów konwencjonalnych. Tym samym mógłby nastąpić światowy wzrost cen produktów rolnych.

Jaki wpływ miało rolnictwo ekologiczne na zużycie pestycydów i nawozów?

Według danych Eurostatu ryzyko stosowania pestycydów w UE-27 spadło o 17% w latach 2011-2018. Zakazano stosowania wielu szkodliwych dla środowiska substancji aktywnych, a producenci stosują nowe pestycydy, które wymagają bardzo małych dawek.

Mimo że rolnictwo ekologiczne wzrosło do 13 milionów hektarów (8% powierzchni uprawnej) i pomimo stosowania pestycydów w małych dawkach, zużycie pestycydów w latach 2011-2018 utrzymywało się na stabilnym poziomie 360 ​​000 ton. Zużycie nawozów w latach 2008-2018 utrzymywało się na stabilnym poziomie 11,3 mln ton.

Podsumowując, zużycie pestycydów i nawozów - które ze względu na ewolucję technologiczną i wzrost powierzchni przeznaczonej na rolnictwo ekologiczne - powinno było zmniejszyć się.

źródło :http://news.agropages.com/

Kontakt