Belgia ma najwyższy odsetek owoców i warzyw skażonych toksycznymi pestycydami w Europie -wynika z raportu Pesticide Action Network Europe (PAN). Jak wypada Polska ?

Na kolejnych miejscach niechlubnego rankingu znajdują się Irlandia (26 proc.), Francja (22 proc.) i Włochy (21 proc.). Polska znajduje się na dwunastym miejscu, z 16 proc. toksycznych substancji wykrytych w badanych próbkach.

W ocenie PAN analizowana kategoria pestycydów jest najbardziej niebezpieczną i najściślej regulowaną kategorią pestycydów. "Są one powiązane z szeregiem chorób przewlekłych, w tym z nowotworami, problemami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą, ale mogą także być wysoce toksyczne dla środowiska, zatruwając rzeki i inne cenne ekosystemy" - wynika z badania organizacji.

Zgodnie z unijną strategią z 2020, stosowanie najbardziej niebezpiecznych pestycydów w UE powinno zostać zmniejszone o połowę do 2030 roku. Jednak z raportu PAN wynika, że "UE oddala się od tego celu, zamiast zbliżać się do jego osiągnięcia".

https://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/w-jakim-kraju-najwiecej-owocow-i-warzyw-jest-skazonych-pestycydami-zaskakujacy-lider,210838.html
Kontakt